VisitNyborg

Tårup Strand - Havørred Fyn Hotspot nr. 29

Et langt stræk med fantastiske muligheder. Foran sommerhusområdet og ned forbi Tårup Camping fiskes der over storstenet dybt vand.

Gratis
Venner, Mig selv
Tårup Strand - Havørred Fyn Hotspot nr. 29
Lystfiskeri
Foto: VisitFyn

Pladserne mellem Nyborg og Svendborg består ofte af lavvandede, sandede revlekyster. Tårup Strand er en undtagelse. Fra bugten ved campingpladsen og en lille kilometer sydpå finder du dybt vand og stenet kyst. Bevæger du dig længere mod syd, kommer du til den i havørredkredse velansete Kløverhage - et stort stenparti, der danner en halvbue langs kysten. Som navnet antyder, er her meget kløvertang, hvilket kan gøre fiskeriet besværligt ved højvande. Ved lavvande kan du derimod komme ud på ydersiden af de høje tangbuske og fiske videre ud over et dybt, stenet område. Det er en fantastisk plads, hvor der gennem årene er fanget utallige havørreder - heriblandt nogle af Fyns største.

Adgang og parkering
Den private grusvej, som fører ned mod sommerhusene ved Tårup Strand fra Lersey Allé (nr. 20–43), er en privat vej med begrænset adgang. Af hensyn til beboere og for at undgå uhensigtsmæssig trafik beder vi besøgende respektere skiltningen og undlade at køre eller parkere på denne vej. Benyt i stedet de offentlige adgangs- og parkeringsmuligheder i området.

Find vej

5871 Frørup

Loading map...

Sidst opdateret af::VisitFynvisitfyn@destinationfyn.dk

Relaterede produkter