Markedsboder på Nyborg Vold til Danehof i Nyborg

Ansøgning om bod til Historiske Boder 2026

Foto: Østfyns Museer

Her på siden kan du udfylde ansøgningsformularen til en bodplads til Historiske boder til Danehof - en middelalderfestival i verdensklasse 3. juli - 5. juli 2026.

Velkommen til Historiske Boder til Danehof. Denne del af markedet foregår på de historiske volde omkring Nyborg Slot. Markedet består af autentiske, middelalderinspirerede boder, aktører og oplevelser. Du skal kun benytte denne formular, hvis din oplevelse og/eller produkt hører til denne kategori.

Ansøgning om deltagelse i Danehof 2026 som Historiske Bodholder eller Formidlingslejr

Ansøgningsfrist: 1. september - 31. oktober

Dette ansøgningsskema omhandler de historiske volde omkring Nyborg Slot samt de grønne områder langs Stendamsgade. De historiske boder og formidlingslejre består af autentiske middelalderboder, historisk formidling og oplevelser. I skal kun benytte denne ansøgningsformular, hvis I selv medbringer autentisk udseende stand og jeres oplevelse og/eller produkt hører til i denne kategori. Ønsker I at leje en bod på Slotsmarkedet, skal I benytte ansøgningsformularen til bod på Slotsmarkedet.

For at ansøge om en Historisk Bod- eller Lejrplads skal alle felter i formularen markeret med en stjerne [*] udfyldes og der skal markeres, at I har læst og accepteret VisitNyborgs Privatlivspolitik og Danehofs Aftalebetingelser. Når obligatoriske felter er udfyldt/markeret, ændrer "send" farve, og bliver aktiveret. Først derefter kan ansøgningen sendes. Når jeres ansøgning er afsendt korrekt, vil I på skærmen kunne se teksten "Formularen er udfyldt og afsendt korrekt" .

Ansøgningsfristen for deltagelse som Historisk Bodholder eller Historisk Formidlingslejr løber fra 1. september til og med 31. oktober. Herefter behandler vi alle korrekt modtagne ansøgninger og kontakter jer med svar, eller med eventuelle efterspørgsler om yderligere eller uddybende informationer. Vi kan desværre ikke garantere plads til alle bodholdere og aktører på det historiske fortidsminde og vi kan ikke garantere, at alle ønsker til placering kan indfries. I kan derfor få tildelt en placering, I ikke har ønsket.

Depositum opkræves efter godkendt tilmelding.

Alle bodholdere og lejrliggere bliver opkrævet et depositum på 500 kr. uden moms. Dette beløb bliver tilbagebetalt, når festivalen er overstået, såfremt aftalebetingelserne er overholdt.

Hvis en tilmeldt Bodholder eller Formidlingslejr melder afbud, foretages tilbagebetaling kun, hvis vi kan afsætte stadepladsen ud til anden side før afholdelsen af Danehof – En middelalderfestival i verdensklasse. Ved udeblivelse eller ikke-opfyldelse af aftalebetingelserne tilbagebetales depositum ikke.

Se resten af aftalebetingelserne her.

Ansøg om deltagelse som Historisk Bodholder eller Formidlingslejr.

Der skal oplyses det CVR-nummer eller CPR-nummer, der skal faktureres/tilbagebetales depositum til.
Indehaveren af det oplyste CVR-nummer eller CPR-nummer er juridisk ansvarlig over for arrangørerne.

Ønsker du/I at deltage som formidlingslejr eller handelsbod?

For forklaring af forskellen mellem handelsbod og formidlingslejr se Aftalebetingelser.

Er der tale om formidlingsaktiviteter skal beskrivelsen indeholde aktivitetstider og eventuel pris.
Er der tale om varesalg skal beskrivelsen indeholde en overordnet varebeskrivelse.

Grundet brandregler må der ikke overnatte mere end 2 personer per telt registreret i Handelsområder. Er der flere overnattende, skal der ansøges om særskilt teltplads i et Formidlingsområde.

Ønsker I at tilmelde jer aktørforplejning? *

Forplejning tildeles efter princippet ”Forplejning for Formidling” – se aftalebetingelserne for mere information.
Tilmelding til forplejning er bindende og kan ikke refunderes. 

Er der særlige forhold, allergier eller fødevarerestriktioner som vi bør være bekendt med?

Vi efterstræber os på at efterkomme alle ønsker, men kan ikke garantere, at vi kan efterkomme alle fødevareønsker ud over veganske, laktosefri, glutenfri og nøddefri muligheder. 
Har man allergier der falder udenfor nævnte kategorier, så anbefaler vi at man selv sørger for supplerende forplejning.

Eksempelvis ”Telt 1= Rundtelt radius 3 meter, Telt 2 = 4x3 meter, Oversejl 2x2 meter

Det kan være, at vi i ansøgningsbehandlingen efterspørger yderligere eller uddybende informationer. Forbered derfor gerne en lejrplan eller billeder af teltene.

Eksempelvis ”2 meter til alle sider” eller ”3 meter foran og bagved og 4 meter i siderne

Eksempelvis ”Vi benytter hævet bålfad” eller ”Vi bruger gasblus og medbringer 2 gasflasker af 5 liter”

Beskriv jeres behov samt hvilken strømtilslutning I har behov for.

OBS! Se zonekortet længere nede på siden.

OBS! – Grundet beredskabsregler skelnes der mellem telte med salg (handel) og telte, der benyttes til overnatning og/eller formidling (formidling). Lejre, som er beliggende udenfor handelsområderne, klassificeres som formidlingslejre og der må derfor ikke sælges mad eller fysiske produkter fra jeres telt/lejr.  Det er, i formidlingsområderne,  tilladt at holde formidlende værksted hvor gæster, for et beløb, kan prøve at lave noget og efterfølgende få det med hjem, men decideret salg af færdigproducerede varer er ikke tilladt i områder afsat til formidling/overnatning.

Der må der max overnatte 2 personer per telt lokaliseret på Handelsområder.

OBS! – Vær opmærksom på, at alle ønsker ikke nødvendigvis kan indfries, og at du/I kan få tildelt en placering, der afviger fra den ønskede.

Zonekort over Historiske Boder til Danehof

Foto:Østfyns Museer

For yderligere oplysninger kontakt

Jonas Kragegaard, Østfyns Museer

Museumsinspektør

jok@ostfynsmuseer.dk